«Вакуум-плазмові способи стерилізації інструменту та формування бактерицидних металевих тонкоплівкових покриттів на перев'язувальних матеріалах»

     З 3 квітня 2023 року співробітниками кафедри молекулярної біології та біотехнології сумісно з Проблемною науково-дослідною лабораторією іонних процесів ННІ «Фізико-технічний факультет» планується виконання грантової роботи за темою «Вакуум-плазмові способи стерилізації інструменту та формування бактерицидних металевих тонкоплівкових покриттів на перев'язувальних матеріалах» під керівництвом Бобкова Валентина Васильовича. Автори проекту: Азаренков Микола Олексійович, Божков Анатолій Іванович, Скрипник Анатолій Олександрович, Афанасьєва Інна Олексіївна.

  В рамках виконання проєкту планується розробка нового методу вакуумно-плазмової стерилізації (ВПС) медичного інструменту на основі кисню та сумішей кисню з іншими газами. Відмова від використання пероксиду водню в якості плазмоутворюючої речовини дасть можливість суттєво спростити конструкцію та експлуатацію плазмових стерилізаторів. Проведення процесу стерилізації в умовах більш глибокого вакууму стане додатковим фактором знищення шкідливих мікроорганізмів, а також істотно скоротить час циклу стерилізації. На основі розробленого вакуумно-плазмового методу стерилізації буде створено експериментальний зразок стерилізатора.

      Ця робота є продовженням прикладних досліджень щодо використання магнетронного розряду як процесу для створення стерилізатора нового типу. Крім того, на універсальному вакуумно-плазмовому технологічному комплексі, який був створений авторами в рамках одного з попередніх проектів, пропонуються фізико-технологічні розробки з формуванням плівкових бактерицидних металевих покриттів необхідної товщини від 0,01 до 1 мкм за допомогою протяжних планарних магнетронних і дугових розпилювальних систем на довгомірних рулонних матеріалах, включаючи тканину і поліетилен. При виконанні проекту передбачені біологічні дослідження бактерицидних властивостей перев'язувальних і санітарних матеріалів з металевим покриттям. Проект спрямований на вирішення важливої прикладної задачі у медицині, є актуальним і для суміжних галузей: машинобудування, приладобудування, екології, матеріалознавства. Його результати мають широкий спектр призначення, соціально-економічну значущість та подвійне застосування.