"Одержання та оцінка біологічної активності екзометаболітів мезенхімальних стовбурових клітин" 

Науковий семінар на тему: "Одержання та оцінка біологічної активності екзометаболітів мезенхімальних стовбурових клітин".


[Текст]

25 жовтня 2023 року на кафедрі молекулярної біології та біотехнології було проведено науковий семінар на тему: "Одержання та оцінка біологічної активності екзометаболітів мезенхімальних стовбурових клітин". В ході семінару було заслухано презентацію дисертаційних досліджень аспіранта кафедри Москальова Віталія Борисовича.


Віталій окреслив актуальність проблеми дослідження:

- Стовбурові клітини активно вивчаються, але механіхми їх дії повністю не встановлені.

- Вивчення секретованих МСК речовин проводилось у меншому ступені, ніж безпосередньо клітин, а їх використання більш безпечне у порівнянні з живими клітинами.

- Хвороби печінки займають вагоме місце у структурі смертності людей, а фіброз та запальний процес посідають важливе місце у їх патогенезі; зміщення балансу "фіброз-регенерація" у бік останнього процесу є важливим практичним завданням біотехнології, а з'ясування дистантних механізмів МСК, опосередкованих секретомом, що приймають у цьому участь є важливим теоретико-практичним завданням сучасної біології.


Під час виконання дисертації було вивчено таке:

- Визначення оптимального пасажу для одержання екзометаболітів (секретому) та вплив кріоконсервування на культуральні властивості та секреторну активність.

- Експрес-оцінка біологічної активності та складу секретому від різних пасажів, його фракцій.

- Дослідження біологічної активності компонентів секретому на моделі органотипової культури печінки.

- Визначення антифібротичної дії низькомолекулярної фракції секретому МСК на моделі тетрахлометанового фіброзу.

- Дослідження впливу секретому МСК на окремі показники імунної системи.


Вперше виконано:

- Використано метод ультрафільтрації для одержання окремих фракцій секретому мезенхімальних стовбурових клітин.

- Методику органотипової культури печінки використано для оцінки впливу чинників на організм тварини, з якої було одержано фрагменти органу (модель ex vivo).

- Встановлено, що низькомолекулярна фракція екзометаболітів МСК має чи не найбільшу біологічно активність in vitro, ефекти фракції масою менше 10 кДа підтверджені in vivo та ex vivo.

- Встановлено значне посилення вироблення антитіл на ксеноантиген, а також компенсацію імунодефіцитного стану B системи після введення екзометаболітів неактивованих МСК.


Дістало подальший розвиток:

- Методику органотипової культури використано для оцінки гепатотропної дії біологічно активних речовин (модель in vitro).

- Підтверджені протизапальні властивості екзометаболітів неактивованих МСК.


За матеріалами доповіді відбулася жвава наукова дискусія, у якій прийняли участь професор кафедри д.б.н., професор Клімова О. М., доцент кафедри к. б. н., доцент Лавінська О. В., професор кафедри фізіології людини та тварин, д. б. н., професор Бондаренко Т. П. та доцент кафедри біохімії, к. б. н., доцент Кот Ю. Г., що поставили такі проблемні питання:

- спектр використаних у дослідженні експериментальних тварин та культур клітин, імунологічні моделі дослідження;

- обґрунтування вибору Тималіну, як зразка порівняння;

- гіпотези про вірогідні причини найбільш високої гепатотропної активності у низькомолекулярної фракції секретому;

- розвиток клітинних популяцій в онтогенезі та можливі зв'язки між популяціями МСК та СК печінки;

- окремі методологічні питання проведеного дослідження. 

Учасників дискусії задовольнили відповіді на питання та доповідь, а науковий керівник аспіранта в.о. зав. кафедри, д. б. н., професор Божков А. І. дав позитивну оцінку виконанню ним освітньо-наукової програми, наголосив на успіхи під час навчання у бакалавріаті та магістратурі, якість наукових публікацій підготованих в аспірантурі та той факт, що аспірант вже працює за фахом, викладаючи біологічні дисципліни. Враховуючи зазначене, кафедра молекулярної біології та біотехнології ухвалила рішення про допуск Москальова Віталія Борисовича до захисту дисертації на здобуття ступеню доктора філософії (спеціальність - 091 Біологія) та підготовку висновку про наукову новизну, практичне та теоретичне значення роботи.


Другим питанням, яке було обговорено на засіданні, став перелік кандидатур до спеціалізованої разової вченої ради з правом прийняття рішення про присудження ступеню доктора філософії (спеціальність - 091 Біологія) на підставі публічного захисту Москальовим Віталієм Борисовичем дисертації "Одержання та оцінка біологічної активності екзометаболітів мезенхімальних стовбурових клітин". Науковий керівник аспіранта в.о. зав. кафедри, д. б. н., професор Божков А. І. надав характеристику пропонованим кандидатурам:

- голова ради - Бондаренко Тетяна Петрівна, д. б. н., в.о. зав. кафедри, професор кафедри фізіології людини та тварин біологічного факультету ХНУ им. Каразіна;

- рецензент - Лядова Тетяна Іванівна, д. м. н., декан медичного факультету, професор кафедри інфекційних хвороб та клінічної імунології медичного факультету ХНУ им. Каразіна;

- рецензент - Кот Юрій Григорович, к. б. н., доцент кафедри біохімії біологічного факультету ХНУ им. Каразіна;

- опонент - Павлов Сергій Борисович, д. б. н., професор, гол. н. с. ЦНДЛ ХНМУ;

- опонент - Деримедвідь  Людмила Віталіївна, д. м. н., професор кафедри фармакології та фармакотерапії НФаУ.


Усі перелічені кандидатури відповідають вимогам чинного законодавства, їх компетентність у напрямі дисертаційного дослідження підтверджена науковими публікаціями. Кафедра молекулярної біології та біотехнології ухвалила рішення про рекомендацію пропонованого складу спеціалізованої разової вченої ради з правом прийняття рішення про присудження ступеню доктора філософії (спеціальність - 091 Біологія) на підставі публічного захисту Москальовим Віталієм Борисовичем дисертації "Одержання та оцінка біологічної активності екзометаболітів мезенхімальних стовбурових клітин" на Вчену раду університету.