"Дослідження ролі вітаміну А на структурно-функціональну організацію печінки при інтоксикації сірчанокислою міддю

Науковий семінар на тему: "Дослідження ролі вітаміну А на структурно-функціональну організацію печінки при інтоксикації організму сірчанокислою міддю".


[Текст]

15 листопада 2023 року на кафедрі молекулярної біології та біотехнології було проведено науковий семінар на тему: "Дослідження ролі вітаміну А на структурно-функціональну організацію печінки при інтоксикації організму сірчанокислою міддю". В ході семінару було заслухано презентацію дисертаційних досліджень аспірантки кафедри Біловецької Світлани Геннадіївни.


Світлана відзначила актуальність проблеми дослідження:

- Хвороби печінки є поширеною причиною смерті, а сам орган виконує ряд життєво-важливих функцій.

- Печінка є основним депо вітаміну A в організмі, тому зміни концентрації цієї БАР можуть вплинути на функціональний стан органу, зокрема під час фібротичного процесу.

- На сьогодні дані про вплив вітаміну A на розвиток фіброзу суперечливі, тому це питання потребує подальшого вивчення.


Під час виконання дисертації було вивчено таке:

- Дослідження впливу вітаміну А на деякі фізіологічні та морфологічні характеристики у тварин з  Cu-індукованим фіброзом печінки.

- Визначення окремих біохімічні показників на фоні введення вітаміну А у тварин із Cu-індукованим фіброзом печінки.

- Оцінка взаємозв’язоку електропровідності печінки з її структурою за розвитку фіброзу та під впливом гепатотропних препаратів.


Вперше вивчено:

- Показано, що триразове введення тваринам із Сu-індукованим фіброзом печінки на ранніх етапах формування цієї патології вітаміну А в дозі 300 МО/100 г маси тіла забезпечувало усунення розвитку фіброзу печінки навіть на тлі дії фактору індукції фіброзу, що триває.

- Показано, що за такої схеми введення тваринам вітаміну А, як в схемі експерименту дисертаційного дослідження, його вміст у печінці відповідає його кількості у нормальній печінці

- Показано, що в печінці функціонує система гомеостазу вітаміну А і це проявляється в тому, на фоні щоденних введень вітаміну А вміст цього вітаміну після досягнення свого максимуму (230 мкг/г) його кількість зменшується навіть при ін'єкціях, що продовжуються


Дістало подальший розвиток:

- Методика визначення електропровідності використана для оцінки ступеню фіброзу та, як наслідок, його динаміки під дією гепатопротекторних речовин.

- Підтверджені протифібротичні властивості вітаміну А.


За матеріалами доповіді відбулася змістовна наукова дискусія, у якій взяли участь д.м.н., професор Лядова Т.І., к.м.н. Чиж М.О. та д.ф.-м.н., доцент Берест В.П., які розгорнули обговорення у таких напрямках:

- взаємозв’язок між імунокомпетентними клітинами, інкорпорованними в капсулу Гліссона та ступенем фіброзу печінки;

- особливості пробопідготовки різних тканин пд час визначення біохімічних показників;

- гепатотропна дія вітаміну А проявлятися при більш пізніх стадіях розвитку фіброзу, чи можуть вони забезпечити оборотність процесу на попередні стадії?;

- обґрунтування вибору моделі фіброзу та гіпотези щодо впливу вітаміну A на цей процес в інших відомих моделях;

- яке підґрунтя має припущення щодо порушення плазматичних мембран клітин, як патологічного механізму?;

- гіпотези щодо можливих причин високої дисперсності значень електропровідності;


Учасники дискусії прийняли відповіді на питання та оцінили доповідь, як коректну, а науковий керівник аспірантки в.о. зав. кафедри, д. б. н., професор Божков А. І. дав позитивну оцінку виконанню нею освітньо-наукової програми, наголосив на успіхи під час навчання у бакалавріаті та магістратурі, та організаторські здібності, а також пояснив, чому більшість наукових публікацій відноситься до останнього періода навчання. Враховуючи зазначене, кафедра молекулярної біології та біотехнології ухвалила рішення про допуск Біловецької Світлани Геннадіївни до захисту дисертації на здобуття ступеню доктора філософії (спеціальність - 091 Біологія) та підготовку висновку про наукову новизну, практичне та теоретичне значення роботи. 

Другим питанням, яке було обговорено на засіданні, став перелік кандидатур до спеціалізованої разової вченої ради з правом прийняття рішення про присудження ступеню доктора філософії (спеціальність - 091 Біологія) на підставі публічного захисту Біловецькою Світланою Геннадіївною дисертації "Дослідження ролі вітаміну А на структурно-функціональну організацію печінки при інтоксикації організму сірчанокислою міддю". Науковий керівник аспірантки в.о. зав. кафедри, д. б. н., професор Божков А. І. ініціював обговорення кандидатур:

- голова ради - Берест Володимир Петрович, д. ф.-м. н., доцент, зав. кафедри молекулярної і медичної біофізики факультету радіофізики, біомедичної електроніки та комп’ютерних систем ХНУ им. Каразіна;

- рецензент - Лядова Тетяна Іванівна, д. м. н., декан медичного факультету, професор кафедри інфекційних хвороб та клінічної імунології медичного факультету ХНУ им. Каразіна;

- рецензент - Кот Юрій Григорович, к. б. н., доцент кафедри біохімії біологічного факультету ХНУ им. Каразіна;

- опонент - Чиж Микола Олексійович, к. м. н., с. н. с., в.о. зав. відділу експериментальної кріомедицини ІПКіК НАНУ;

- опонент - Просоленко Костянтин Олександрович, д. м. н., професор кафедри внутрішньої медицини №1 ХНМУ.


Усі перелічені кандидатури відповідають вимогам чинного законодавства, їх компетентність у напрямі дисертаційного дослідження підтверджена науковими публікаціями. Кафедра молекулярної біології та біотехнології ухвалила рішення про рекомендацію пропонованого складу спеціалізованої разової вченої ради з правом прийняття рішення про присудження ступеню доктора філософії (спеціальність - 091 Біологія) на підставі публічного захисту Біловецькою Світланою Геннадіївною дисертації "Дослідження ролі вітаміну А на структурно-функціональну організацію печінки при інтоксикації організму сірчанокислою міддю" на Вчену раду університету.