"Оцінка імунологічних механізмів дії комплексних екзогенних факторів на експериментальній моделі запалення"
Науковий семінар на тему: "Оцінка імунологічних механізмів дії комплексних екзогенних факторів на експериментальній моделі запалення".
[Текст]
18 жовтня 2023 року на кафедрі молекулярної біології та біотехнології було проведено науковий семінар на тему: "Оцінка імунологічних механізмів після дії комплексних екзогенних факторів (фотоопромінювання, екзосом, наночастинок) на експериментальній моделі запалення". В ході семінару було заслухано презентацію дисертаційних досліджень аспірантки кафедри Биченко Катерини Олексіївни.
Катерина наголосила на актуальності проблеми дослідження:
- Проблема низької ефективності корекції імунометаболічних показників за хронічних запальних реакцій є нагальною та потребує нових підходів до вирішення.
- Запалення супроводжує хронічні захворювання внутрішніх органів, травматичні ушкодження та має пройти послідовні етапи розвитку й завершитися регенерацією. Якщо запальний процес гальмується на одному з проміжних етапів, він стає пошкоджуючим чинником, що заважає повноцінній регенерації.
- Запальний процес має чітко обмежені за фізіологічним сенсом етапи перебігу, тому можливо обґрунтування застосування різних впливів на окремі етапи.
Під час виконання дисертації було вивчено таке:
- Вплив світлового опромінення різної довжини хвилі (червоне (660 нм), зелене (530 нм), синє (470 нм) світло) на альтерацію, інфільтрацію, ексудацію, регенерацію та завершення запального процесу.
- Дія екзосом мезенхімальних стовбурових клітин на стимуляцію проліферативного потенціалу імунокомпетентних клітин в культурі in vitro.
- Визначення ступеня цитотоксичності наночастинок діоксиду церію (потенційного протизапального засобу) різних характеристик за допомогою біоіндикатора Dunaliella viridis.
Вперше було встановлено:
- диференційну біологічну активність світлового опромінення на запальний процес:
- червоне світло (660 нм) посилює функції хемотаксису та адгезії нейтрофілів у кисненезалежному фагоцитозі, що збільшує їх бактерицидну активність, а також активізує гуморальні реакції, що разом призводить до скорочення I стадії запалення на 9 діб;
- зелене світло (530 нм) посилює поглинальну здатність фагоцитів, підвищує ефективність елімінації циркулюючих імунних комплексів, запускає регенерацію, що забезпечує скорочення II стадії запального процесу на 6 діб.
- синє світло (470 нм) інгібує зайву фагоцитарну активність та нормалізує рівень гуморальних факторів, сприяє скороченню III етапу запалення на 5 діб.
- комбінований вплив внизькоінтенсивного світлового опромінення різних довжин хвиль у поєднанні з використанням екзосоми, що містять метаболіти прогенераторних стовбурових клітин, та аплікацій наночастинок діоксиду церію значущо покращує імунофізіологічні показники відповідно до стадії запального процесу, що забезпечує скорочення перебігу окремих його етапів, запобігає гальмуванні на одному з них та сприяє процесу регенерації пошкодженої тканини.
За матеріалами доповіді розгорнулась цікава наукова дискусія, у якій взяли участь доцент кафедри, к. б. н., доцент Авксентьева О.О., в.о. завідувача кафедри, д. б. н., професор Божков А.І., доцент кафедри, к. б. н. доцент Лавінська О.В., які запропонували обговорити таке:
- вірогідні гіпотези про причини диференційної біологічної активності світлового опромінення на запальний процес;
- чим обумовлено вибір інших чинників комбінованого впливу на запальний процес (екзосоми МСК, наночастинки діоксиду церію);
- чи обґрунтовано екстраполяція даних тест-системи на базі Dunaliella viridis для оцінки фізіологічного стану тваринних клітин? З чим пов’язані зміни форми клітин та втрату рухливості у зазначеного об'єкту?;
- теоретичне та практичне значення дисертаційного дослідження.
Учасники дискусії висловились у позитивному ключі щодо загального ураження від доповіді та наукової дискусії, а науковий керівник аспірантки професор кафедри, д. б. н., професор Клімова О.М. дала позитивну оцінку виконанню нею освітньо-наукової програми. Враховуючи зазначене, кафедра молекулярної біології та біотехнології ухвалила рішення про допуск Биченко Катерини Олексіївни до захисту дисертації на здобуття ступеню доктора філософії (спеціальність - 091 Біологія) та підготовку висновку про наукову новизну, практичне та теоретичне значення роботи.
Другим питанням, яке було опрацьовано на засіданні, стало обговорення кандидатур до спеціалізованої разової вченої ради з правом прийняття рішення про присудження ступеню доктора філософії (спеціальність - 091 Біологія) на підставі публічного захисту Биченко Катериною Олексіївною дисертації "Оцінка імунологічних механізмів після дії комплексних екзогенних факторів (фотоопромінювання, екзосом, наночастинок) на експериментальній моделі запалення". Науковий керівник аспірантки професор кафедри, д. б. н., професор Клімова О.М. охарактеризувала пропоновані кандидатури:
- голова ради - Берест Володимир Петрович, д. ф.-м. н., доцент, зав. кафедри молекулярної і медичної біофізики факультету радіофізики, біомедичної електроніки та комп’ютерних систем ХНУ им. Каразіна;
- рецензент - Авксентьєва Ольга Олександрівна, к. б. н., доцент, доцент кафедри фізіології і біохімії рослин та мікроорганізмів біологічного факультету ХНУ им. Каразіна;
- опонент - Книш Оксана Василівна, д. м. н, пров. н. с. лабораторії та клінічного відділу молекулярної імунофармакології IMIAMН;
- опонент - Іонов Ігор Анатолійович, д. с.-г. н., професор, професор кафедри анатомії та фізіології людини ім. д. м. н., проф. Я.Р. Синельникова ХНПУ ім. Г.С. Сковороди;
- опонент - Сибірна Наталія Олександрівна, д. б. н., професор, професор кафедри біохімії біологічного факультету ЛНУ ім. І. Франка.
Усі перелічені кандидатури відповідають вимогам чинного законодавства, їх компетентність у напрямі дисертаційного дослідження підтверджена науковими публікаціями. Кафедра молекулярної біології та біотехнології ухвалила рішення про рекомендацію пропонованого складу спеціалізованої разової вченої ради з правом прийняття рішення про присудження ступеню доктора філософії (спеціальність - 091 Біологія) на підставі публічного захисту Биченко Катериною Олексіївною дисертації "Оцінка імунологічних механізмів після дії комплексних екзогенних факторів (фотоопромінювання, екзосом, наночастинок) на експериментальній моделі запалення" на Вчену раду університету.